چگونه خانه مرتبی داشته باشیم

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

چگونه خانه مرتبی داشته باشیم

چگونه خانه مرتبی داشته باشیم

داشتن خانه ای تمیز و مرتب

همیشه داشتن خانه ای مرتب و تمیز، آرزوی هر کدبانوی با سلیقه می باشد. نظم و ترتیب داشتن وسایل خانه، نبود هیچ گونه ریخت و پاش اضافی، تمیز و بهداشتی بودن آشپزخانه، نبود هیچ گرد و غباری بر روی وسایل خانه، تمیز و درخشنده بودن سرویس بهداشتی و … حکایت از خانه ای مرتب با بودن یک کدبانوی با سلیقه می باشد. امروزه با توجه به مشغله های زیاد و شرایط سخت زندگی، زنان نیز همپای همسران خود در بیرون از منزل کار می کند. اما زنان علاوه بر شغلی که در بیرون از خانه می پذیرند، وظیفه سنگین تر و پر مشغله تری به عنوان کدبانوی خانه را نیز به دوش می کشند. در واقع زنان، هم در بیرون و هم در داخل منزل کار و فعالیتی دو چندان دارند. تمیز کردن منزل برای کدبانویی که در بیرون از خانه هم کار می کند، بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. کارهای بیرون از منزل علاوه بر داشتن استرس، شلوغی و بار ترافیکی، آلودگی های صوتی و هزار و یک مشکل دیگر، خستگی بی امانی را برای زن خانواده به همراه می آورد. بنابراین یک کارمند خانم، علاوه بر شغلی که بیرون از منزل دارد در کنار کدبانو گری و رسیدگی به وظایف خانه داری باید به اموری از جمله همسر داری و یا مادر بودن هم رسیدگی کند. بنابراین خانم های خانه دار، همیشه از خود سوال می پرسند که چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟ در این مقاله شما را با چند ترفند آسان برای داشتن خانه ای همیشه مرتب و تمیز آشنا می کنیم.

چگونه خانه مرتبی داشته باشیم

داشتن خانه ای مرتب و تمیز

نکاتی مهم در خصوص اینکه چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟

تمیز کردن روزانه خانه اگر بر اساس برنامه ای دقیق و از قبل تنظیم شده باشد، به هیچ وجه خستگی و کسالت را برای کدبانوی خانه به همراه نمی آورد. یکی از بهترین روش ها برای اینکه چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟ تقسیم کردن کارهای خانه داری در بین ایام هفته می باشد. این تقسیم کردن برای کدبانوی کارمند که نیمی از تمام وقت روزانه خود را در بیرون از منزل سپری می کند، بسیار مناسب می باشد. از این رو اگر مهمانی سر زده و یا ناخوانده به منزل شما بیاید، شما دچار استرس و نگرانی نمی شوید.

همیشه این نکته را آویزه گوش خود کنید که یک کدبانوی منظم و با سلیقه به هیچ وجه کارهای روزانه خود را تلنبار نمی کند که در آخر هفته به آن ها رسیدگی کند. بلکه با تقسیم کردن روزهای هفته به کارهای خانه داری، می توانید بدون درد سر خانه ای جمع و جور و مرتب داشته باشید و آخر هفته را به استراحت و رفع خستگی بگذرانید.

جهت برنامه ریزی دقیق برای اینکه چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟ روزهای هفته را برای خود تقسیم بندی کنید و هر روز هفته را به یک کار اختصاص دهید. مثلاً یک روز هفته را به شستن لباس های کثیف خود و اعضای خانواده اختصاص دهید. معمولاً این روز را پایان هفته قرار دهید. اما یادتان باشد که در طول هفته به هیچ وجه، لباس های کثیف و چرک آلود را در گوشه و یا سطح اتاق پخش نکنید. بلکه با گذاشتن یک سبد در گوشه حمام، لباس های کثیف را جمع آوری کرده و درون آن قرار دهید. سپس در روزی معین، لباس های کثیف را به ماشین لباس شویی منتقل نموده و بشویید. سپس بعد از خشک کردن لباس ها، آن ها را اتو کشیده و مرتب، تا کنید و در درون کشو و یا کمد های خود قرار دهید. همیشه کشو و یا کمد های خود را تمیز و مرتب نگه دارید.

روز دیگری را به جارو زدن و گرد گیری وسایل خانه اختصاص دهید. معمولاً اول هفته و یا آخر هفته، بهترین زمان برای گردگیری و غبار روبی منزل می باشد. ابتدا با جارو برقی سطح خانه و مبلمان ها را تمیز کنید. سپس با یک دستمال نرم و تمیز و با کمک اسپری پاک کننده، تمامی سطح وسایل خانه را گردگیری کنید. یکی از پاسخ ها به اینکه چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟ گردگیری و غبار روبی خانه می باشد. وقتی مهمانی به خانه شما دعوت می شود، تمیز بودن و برق انداختن وسایل خانه از نکات مهم و برجسته کدبانو گری می باشد.

خانه مرتب

کمدی مرتب و تمیز

از مهمترین قسمت های دیگر، برای تمیز کردن خانه ، آشپزخانه می باشد. امروزه آشپز خانه ها دارای نمای اُپن و یا پیشخوان دارند. از این رو آشپزخانه به نمای سالن پذیرایی خانه، دید کامل دارد. هر کسی که به خانه شما بیاید، مشرف به آشپزخانه بوده و تمیز و مرتب بودن آن از مهمترین نکات برجسته خانه داری می باشد. پس برای اینکه چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟ توجه به آشپزخانه، در اولویت قرار می گیرد. همیشه نظافت آشپزخانه را در اولویت برنامه روزانه خود قرار دهید. البته نظافت و پاکیزه نمودن آشپزخانه را به ساعات آخر روز اختصاص دهید. زمانی که پخت و پز، تمام شده و اکثر فعالیت های روزمره خود را انجام داده اید، به نظافت آشپزخانه بپردازید. از نکات مهم خانه داری این می باشد که یک کدبانوی با سلیقه به هیچ وجه، ظرف غذاهای شب گذشته را در سینک ظرفشویی تلنبار نمی کند. این موضوع علاوه بر بی سلیقه گی و نامرتب نشان دادن فضای آشپزخانه، از نظر سلامتی و بهداشت نیز درست نمی باشد. بنابراین در هر صورت سعی کنید ظرف های هر روز تان را تمیز شسته و چیزی را برای روز بعد باقی نگذارید. بعد از شستن و خشک کردن ظروف، آن ها را از آبچکان خارج نموده و در داخل کابینت ها بچینید. سعی کنید درون آبچکان و یا داخل سینک آشپزخانه، خالی از ظرف و ظروف باشد. همچنین تمیز کردن و برق انداختن گاز یکی از مهمترین نکات برای داشتن آشپزخانه ای تمیز می باشد. بعد از هر پخت و پز، سطح گاز را با دستمال مرطوب و با شوینده های مخصوص گاز، تمیز و خشک کنید. نگذارید که سطح گاز کثیف بماند. همانطور که می دانید در صورت ریختن روغن و یا غذا بر روی سطح گاز و عدم تمیز کردن آن سبب می شود که غذا بر روی سطح گاز باقی مانده و خشک شود، در نتیجه لکه هایی بر روی سطح گاز ایجاد شده که به مرور زمان از سطح گاز پاک نمی گردد.

تمیز کردن و رسیدگی به یخچال و کابینت های آشپزخانه را به یکی از روزهای هفته اختصاص دهید. یک روز خاصی را در نظر بگیرید. یخچال را از پریز برق کشیده و تمامی کابینت ها و قفسه های یخچال را بیرون آورده و بشویید. سپس بعد از خشک کردن و برق انداختن، آن ها را در جای خود قرار دهید. همچنین داخل کابینت های آشپز خانه را نیز با دستمال تمیز و نم داری گردگیری کنید. همچنین سطح آشپز خانه را با شوینده های  بهداشتی بشویید. این امر سبب می شود که میکروب و یا حشره ای در گوشه کنار آشپزخانه شما رشد و زندگی نکند.

آشپزخانه ای شیک و تمیز

از نکاتی مهم در خصوص چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟ رسیدگی به سرویس بهداشتی می باشد. سرویس بهداشتی بعد از آشپزخانه از مهمترین قسمت های خانه برای رسیدگی می باشد. سعی کنید علاوه بر تمیز نگه داشتن روزانه سرویس، در آخر هفته با مواد شوینده و بهداشتی کف، دیواره و روشویی را خوب شستشو دهید. همچنین برای تمیز نگه داشتن حمام، سعی کنید بعد از هر بار رفتن به حمام، مخلوطی از سرکه و آب تهیه کرده و بر دیواره ها و سطح حمام اسپری کند. مشاهده خواهید نمود که چقدر پاکیزه و تمیز به نظر خواهد رسید.

همچنین توجه به این نکته که چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟ رسیدگی به اتاق ها می باشد. سعی کنید هر روز وقتی که از خواب بلند می شوید، تخت خواب خود را مرتب و تمیز کنید. این نکته را هم به بچه های خود یاد آوری کنید. تمیز و مرتب نگه داشتن تخت و پهن نبودن تشک و لحاف بر روی زمین نباید جزء برنامه های آخر هفته شما باشد. بلکه این کار می بایست هر روز و در زمان صبح گاهی انجام شود. همچنین به هیچ وجه، چوب لباسی از لباس های کثیف و چرک آلود انباشته نشده باشد. همانطور که گفتیم لباس های کثیف را درون سبدی در حمام قرار دهید.

چطور خانه مرتبی داشته باشیم

همچنین یکی از مهمترین قسمت های اتاق، میز لوازم آرایش می باشد. شما هر روز صبح و آخر شب به میز لوازم آرایش خودتان مراجعه می کنید. بنابراین سعی کنید به هیچ وجه، میزی شلوغ و نامرتب نداشته باشید. میز لوازم آرایش تان را با وسایل ضروری و مهم پر کنید. وسایلی را که احتیاج چندانی ندارید، از جلوی دید بر دارید.

سرویس بهداشتی پاکیزه و مرتب

از مهمترین نکات دیگر برای اینکه چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟ سر و سامان دادن به خرید های روزمره و یا هفتگی می باشد. فهرستی از لیست های خرید خانه را تهیه کنید و آن را به دو بخش خرید روزانه و خرید هفتگی تقسیم کنید. سپس هر خریدی را که انجام می دهید با آوردن آن به خانه در جای خود قرار دهید. از پخش کردن وسایل، جداً خودداری کنید. سعی کنید بعد از استراحتی کوتاه، هر یک از وسایل خریداری شده را در جای معین خود قرار دهید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس